Lom Škrabské

Lom Škrabské

Voľný čas. Niekto ho má viac, iný menej. No každý ho trávi úplne ináč. Niekto s rodinou, rodičmi, deťmi, niekto  s priateľmi na pive, iný číta knihu, športuje či pozerá televízor. Mnohí z nás však trávia čas surfovaním po internete. Vzdelávajú sa, nakupujú či hľadajú rôzne informácie. Ani u mňa to nebolo inak. Knihu som dočítal, v televízii nešlo nič zaujímavé, tak som siahol po iPade a surfoval som. Skončilo to tak, že som objavil už dávno objavené. Obec ŠKRABSKÉ.

Pre väčšinu z nás nič podstatné, možno iba pár miestnych bude vedieť o čom je reč. Škrabské je starobylá zemplínska obec v okrese Vranov nad Topľou. Učarovala mi svojim „koncom sveta”. Miesto ktoré Vám chcem opísať sa nachádza na jej úplnom konci. Je to zaplavený LOMŠKRABSKÉ, ktorý návštevníkov fascinuje rôznorodými farbami. Kedysi frekventované miesto sa zmenilo na očarujúcu oázu ticha a pokoja.

"KEDYSI FREKVENTOVANÉ MIESTO SA ZMENILO NA OČARUJÚCU OÁZU TICHA A POKOJA."

Lom Škrabské je fotogenicky zaujímavé miesto  z každej svetovej strany. Chytil som fotoaparát a cvak 🙂 Jeden záber, dva, tri…

V Lome sa kedysi ťažili vápenaté sliene. Voda ktorá sa vlieva do jazera lomu je čistá a priezračná. Smaragdovo zelená farba jazera je takmer identická s farbou Plitvických jazier a v mysli sa Vám vynorí dobrodružný indiánsky príbeh „Pokladu na striebornom jazere“. Hĺbka je okolo 10m. Kúpanie  vo vode je zakázané, no aj tak mnohí z miestnych to riskujú na vlastnú zodpovednosť.

Kaskády okolo jazera sú v tejto oblasti farebné a rôznorodé. Stále menia farbu a pri pohľade z hora keď vyleziete na vrchol sa Vám naskytne neopakovateľný pohľad. Bez fotoaparátu by som sem určite nešiel. Bola by to škoda 🙂 Okolie ako aj svet je v rukách nás ľudí. Pri pohľade na niektoré miesta tohto skvostu ma zamrzel náš prístup k prírode. Sme nepolepšiteľní. Zo všetkého robíme smetisko a odpadkami si ustielame do budúcna. Kto vie …

Namiesto toho aby sme si dali potravinový obal do vačku či vrecka a hodili ho do najbližšieho kontajnera, tak ho hodíme do vody alebo do trávy a plastové obaly tiež. Aby som nezabudol, starej práčky alebo chladničky sa tiež potrebujeme zbaviť tak svojsky, po našom …. neplatíme šrotovné a príroda sa s tým nejako vyrovná…. NIE! nevyrovná! Vráti nám to neskôr aj úrokom. Smutné, ale pravdivé.

Nezabúdajme, ešte vždy vieme zmeniť naše myslenie aj miesto odloženia odpadkov. Stále sú dve možnosti. Buď do vrecka alebo do vačku 🙂 .

Ako sa pripraviť na návštevu lomu Škrabské?

Okrem nabitých bateriek k fotoaparátu alebo DRONU si nezabudnite termosku STANLEY s čajom alebo a cestovný pressovar WACACO. Cesta do LOMu vedie cez OSADU 🙂 …. niet o čom 🙂 alebo bude aj o čom rozmýšľať.

Čo povedať na záver?

Toto je miesto na zrelaxovanie duše aj mysle. Aj napriek temným miestam ktoré sú skoro všade, je to  naozaj krásny prírodný skvost, ktorý treba určite aspoň raz za život vidieť. Aspoň dovtedy, pokiaľ nezmizne pod odpadom našej ľahostajnosti. Takže až tam budete, nezabudnite „odpad do vrecka, alebo do vačku“ ????

Naspäť Hore
Close Zoom
© Mark Kokincak