Viadukt Hanušovce

Viadukt Hanušovce

Ako malý chlapec som s rodičmi cestoval autom do Sečovskej Polianky k tete Zlatke. Malé dieťa pripútané k zadnému sedadlu auta je vlastne odsúdené vnímať okolitý svet cez neveľké okno, čo sa deťom pri dlhších cestách stáva nudou. Preto som sa vždy tešil na našu zastávku v Hanušovciach nad Topľou, kde mali tú najlepšiu zmrzlinu na svete. Keď sme cestou z Prešova míňali okolité obce, všetko bola pre mňa nesmierna nuda až do momentu, keď som uvidel niečo pre mňa nevídané.

Železničný oblúkový most po ktorom jazdí naozajstný vlak. Oči mi išli vypadnúť od úžasu a vtedy to prišlo. Otvoril som ústa a skríkol: „Ocíííí, zastav a poďme k mostu”. S prosbou na perách som hľadel na otca . No ako keby som uťal úplne vedľa.

Môj otec zareagoval slovami:  „Ideme na zmrzlinu a potom k tete Zlatke. K mostu pôjdeme inokedy“ A bolo po radosti, aj po moste.

" VIADUKT HANUŠOVCE PATRÍ K NAJVÝZNAMNEJŠÍM TECHNICKÝM PAMIATKAM.."

Odvtedy už prešlo veľa rokov, no železničný most ležiaci severovýchodne od Prešova spájajúci Šariš a Zemplín stojí v celej svojej kráse dodnes. Patrí k dominantám Hanušoviec nad Topľou. Z histórie vieme, že viadukt Hanušovce je jeden zo série viaduktov po celom Slovensku. Patrí k najvýznamnejším technickým pamiatkam. Jeho architektúra je veľmi chytľavá a svojim vzhľadom zaujme aj človeka, ktorého nezaujme takmer nič. Most bol postavený v roku 1942 a otváral ho vtedajší prezident Jozef Tiso. Je to najdlhší železničný most na Slovensku. Piliere sú vysoké 27m a dĺžka mosta je 390m.  Je to jednoducho dominanta širokého okolia. Určite stojí za to, aby si ho človek prezrel z blízka. Je stále funkčný a udržiavaný. Je to slovenský skvost. Most postavili inžinieri Lozovský a Štefanec z Bratislavy.

Mrzí ma, že som tam bol 2 krát a doteraz som nemal šťastie vidieť vlak na moste. Teda, videl som ho, ale až keď som už mal zbalený DRON, alebo fotoaparát, čo je škoda. Tým, ktorí ho chcú zazrieť v celej jeho kráse, odporúčam si naštudovať si cestovný poriadok. Most je krásny aj bez vlaku, ale keď ho zastihnete pripravení a s nabitým fotoaparátom na krku v momente keď ide vlak, ten záber, to stojí za to 🙂 .

Doba napreduje neskutočne rýchlo a technologicky a ani sa nenazdáme a namiesto áut a lietadielsa budeme teleportovať 🙂 .

Priatelia, chcem Vás pozvať, poďme do prírody. Nasávajme energiu z našich „ešte zatiaľ” lesov a iných pokojných prírodných lokalít. Miesta kde sú vsadené takéto technické aj netechnické skvosty do prírody je oveľa viac. Tak poďme, aby bolo o čom rozprávať našim deťom, vnukom, ratolestiam, jednoducho všetkým 🙂 .

Naspäť Hore
Close Zoom
© Mark Kokincak